همایش افغانستان شناسی در مرکز معلومات افغانستان

فراخوان مقالات علمی

تاریخ: 17 -18 آگست 2019

_______________________________________________________________________________________________________________

همایش افغانستان شناسی: استقلال در بستر تاریخ، فرهنگ و سیاست

مکان: مرکز معلومات افغانستان در پوهنتون کابل

مکان: مرکز معلومات افغانستان در پوهنتون کابل ACKU مهلت ارسال آثار: 24 جون

خلاصه برنامه:

مرکز معلومات افغانستان(ACKU ) و انستیتوت امریکا برای مطالعات افغانستان( AIAS) از محققان و پژوهشگرانی که درباره‌ی افغانستان در رشته‌های علوم بشری و علوم اجتماعی تحقیق می‌کنند، دعوت می‌کند تا مقالات خود را برای اشتراک در دومین کنفرانس میان رشته‌ای- افغانستان‌شناسی- که به تاریخ 17-18 ماه آگست 2019 برگزار می‌گردد، ارسال کنند.

 ACKU وAIAS از محققان و دانشجویان ارشد علوم اجتماعی می‌خواهد که مقالات علمی خود را که شامل موضوعات مختلفی چون پرسش‌های اختصاصی، پروسه‌ها، مفاهیم فردی، اجتماعی و مسایل دیگر طبیعی و تحلیلی که به طور عموم به افغانستان و خاصتا به استقلال ارتباط می‌گیرد. به نشانی ما بفرستند. از سویی برگزاری این کنفرانس مصادف  شده به  نوزدهم آگست 2019 سالروز صدسالگی استقلال افغانستان.

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید

____________________________________________________________________________________________________________

مکان: مرکز منبع معلومات افغانستان


تاریخ: 11 – 12 آگست 2018

کنفرانس اول: همایش افغانستان شناسی: تاریخ، فرهنگ و سیاست در مطالعات افغانستان

خلاصه برنامه:

علاوه بر مطالعات مستشرقین در قرن نوزدهم، دانشمندان افغانستان را از دیدگاه‌های معرفتی مختلف در قرن بیستم مطالعه کرده اند. در حقیقت، در قرن بیستم، بعضی از مؤسسات، افراد و فرآیندهای اجتماعی و علمی مانند انجمن ادبی کابل، پشتو تولنه، انجمن تاریخ، دافا (DAFA) و دیگران در داخل و خارج افغانستان، مبانی مطالعات افغانستان را بنا نهادند. در مطالعات افغانستان‌شناسی، پژوهشگران، عموماً به ساختارها و تطور تاریخی دولت، جامعه و فرهنگ توجه کرده‌اند؛ به عنوان مثال، بیشتر این تحقیقات، به اقتدار و زوال دولت‌ها، ساختار و جمعیت کوچی‌ها و قبایل، ساختار فرهنگی، تغییرات اجتماعی و منازعات قومی، صوفیان، تاجران، پدیده مهاجرت و پیدایش هویت‌های فرهنگی و ایدئولوژی‌هایی مانند اسلام سیاسی متمرکز بوده است. آنان، به تاریخ، فرهنگ و جامعه‌ی افغانستان با پیش‌فرض‌های فرهنگی و معرفت‌شناسی قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی نظر افگنده‌اند و افغانستان را جز کانون‌های تمدن‌های بزرگی مانند اسلام، بودیسم و هندوئیسم در جغرافیای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هندو- پارسی برشمرده‌اند. پژوهشگران تاریخ هنر و باستان‌شناسان نیز به آثار هنری و باستانی مانند منار جام در غور، بت‌های بامیان، باغ بابر و… پرداخته‌اند

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید!

______________________________________________________________________________________________________________