رونمایی اولین سیستم مدیریت رای دهی الکترونیکی در افغانستان

برنامه رونمایی اولین سیستم مدیریت رای دهی الکترونیکی در افغانستان:

این برنامه در 15 اپریل 2019 میلادی به ابتکار آقای “انجنیر فریدون نجفی”؛ مسوول تکنالوژی معلوماتی سازمان انکشافی حقوق بشر، از سوی مرکز معلومات افغانستان رونمایی گردید.

پس از خوشامدگویی به مهمانان برنامه، آقای نجفی سخنان خویش را با نقد چند نکته در مورد سیستم بایومتریک استفاده شده در انتخابات پارلمانی پیشین آغاز کرد. از نظر ایشان، مشکلات تخنیکی زیادی در سیستم متذکره وجود داشت و امکان تقلب به واسطه ی این سیستم رای دهی بایومتریک میزان بالایی داشت.

در قدم بعدی، آقای نجفی به معرفی نرم افزار الکترونیکی ایکه خودشان ساخته بودند، پرداختند. نکاتی را که آقای نجفی قادر به حل آن درین سیستم شده است موارد ذیل را در بر دارد:

  • وقت کمتری را در بر می گیرد
  • دسترسی به سیستم انتخاباتی به صورت انلاین و آسان
  • استفاده از نشان انگشت که امکان تقلب را کاهش می دهد
  • تعداد رای دهندگان از قبل در سیستم درج گردیده و دقیقا به همان تعداد می توانند رای دهند و امکان ازدیاد رای وجود ندارد
  • این سیستم انلاین از فضای امن بیشتری برخوردار است و فقط کسانی می توانند به کنترول آن دسترسی داشته باشند که قبلا اجازه ی ورود به سیستم به آنها داده شده باشد.

طرزالعمل:

  1. مراجعه به سیستم
  2. وارد کردن کود رای دهی
  3. دست یابی به لیست کاندیدان
  4. انتخاب کاندید مورد نظر
  5. تطبیق کردن اثر انگشت

در قسمت دوم برنامه جناب دکتور “داوود علی نجفی”، رییس پیشین دبیرخانه کمسیون مستقل انتخابات به نقد سیستم الکترونیکی‌ایکه از سوی آقای نجفی ساخته شده بود پرداختند. همچنان در اخیر برنامه نیز دانشجویان سوالات خویش را در مورد عملکرد این سیستم به پرسش گرفتند.