معرفی

مرکز منبع معلومات افغانستان در سال1367 ه ش در پیشاور به صورت بخش نیمه مستقل از نهاد هماهنگی کمک ها برای افغانان (ACBAR) تاسیس شد. تاسیس این مرکز بخشی از رویای لویس دوپری برای جمع آوری گزارش‌ها و پژوهش‌هایی که توسط انجوها، سازمان‌های بشردوستانه و نمایندگی‌های سازمان ملل درباره افغانستان انجام می‌شود بود، که نام مرکز منابع و معلومات اکبر (ARIC) به خود گرفت که هدف آن فراهم آوردن اطلاعات به منظور هماهنگی کمک های بشردوستانه برای مهاجرین اففان بود.
در سال 1383 ه ش به مرکز منبع معلومات افغانستان در پوهنتون کابل ACKU تغییر نام داد و در وزارت اقتصاد به ثبت رسید و به کتابخانه مرکزی دانشگاه کابل منتقل گردید. در سال 1384 دانشگاه کابل مکانی را در محوطه دانشگاه برای مرکز منبع معلومات افغانستان اختصاص داد که با کمک مالی حکومت افغانستان و از بودیجه انکشافی ساختمان آن اعمار گردید. ساختمان جدید آن در 27 حمل سال 1392 توسط داکتر محمد اشرف غنی افتتاح گردید. هزینه کارکنان و برنامه‌های این مرکز توسط سفارت ناروی و سایر تمویل کننده ها تامین می‌شود.
“ملت سازی از طریق شریک ساختن معلومات” آرمان مرکز منبع معلومات افغانستان در پوهنتون کابل می باشد. این مرکز توسعه ظرفیتهای پژوهشی و انتشار معلومات در محیطهای آکادمیک به خصوص دانشگاه کابل را در نظر دارد. تمرکز اصلی مرکز منبع معلومات افغانستان، تسهیل پژوهش با فراهم آوردن منابع برای محققین و محصلین و اساتید می باشد در حال حاضر بالاتر از 100000 منبع به زبان های دری، پشتو، انگلیسی در کتابخانه این مرکز موجود است. مرکز منبع معلومات افغانستان به روی تمامی محصلین دانشگاههای افغانستان، پالیسی سازان و برنامه ریزان و پژوهشگران داخلی و خارجی باز می باشد. منابع موجود در برگیرنده کتابها، مونوگراف ها، روزنامه‌ها (آرشیو از چند دهه) ، ماه نامه‌ها، سلاید‌ها، سی دی ها می‌باشد.

مرکز منبع معلومات افغانستان تلاش دارد که از طریق توسعه کتابخانه‌های سیار (توانا) فرهنگ مطالعه و انتشار دانش را ترویج کند. کتابخانه های توانا در مکاتب و مراکز فرهنگی در تمام افغانستان در اختیار مردم و سواد آموزان قرار داده شده است. در حال حاضر مرکز منبع معلومات افغانستان به تعداد 227 کتاب خانه را در 23 ولایات افغانستان تأسیس نموده است.
انتشارات توانا که بخش نشراتی مرکز منبع معلومات افغانستان می‌باشد کتابهایی را در موضوعات گوناگون مثل زراعت، مراقبت از طفل و مادر، تاریخ، محیط زیست، صحت، اداره خانواده و دموکراسی به زبان های دری و پشتو به گونه ساده و راون برای سواد آموزان جدید چاپ و نشر میکند. انتشارات “توانا” تا کنون توانسته است که 315 جلد کتاب را به نشر برساند.
بخش ارتباطات و پژوهش مرکز منبع معلومات افغانستان در پوهنتون کابل نیز فعالیتهایی را در راستای توسعه فرهنگ تحقیق و پژوهش با برگزاری کارگاههای آموزشی روش تحقیق، مطالعه انتقادی، برگزاری سیمینارهای پژوهشی، گفتگوها، نمایش فلم، برگزاری نمایشگاه ها انجام میدهد. اهداف اصلی این فعالیت ها عبارت اند از: (1. توسعه مهارت های پژوهش، 2. معرفی منابع موجود در این مرکز برای استفاده محققین و پژوهشگران افغانی و بین المللی.
این مرکز تمام برنامه ها و کارگاه‌های آموزشی خویش را به منظور اطلاع رسانی گسترده به علاقه‌مندان از طریق ویب سایت خویش (https://www.acku.edu.af) و رسانه اجتماعی (https://www.facebook.com/acku.edu.af) به نشر میرساند.