انتشارات توانا

انتشارات توانا، بخش مهم و ارزشمند برنامه‌ی توانا در مرکز منبع معلومات افغانستان است. اهمیت این بخش برای نوآموزان و سوادآموزان بسیار حیاتی است. این برنامه، کتاب‌های مطالعاتی را به زبان ساده، روان و عام فهم  همزمان به زبان‌های ملی فارسی‌دری و پشتو اختیار علاقمندان قرار میدهد.
مخاطبان کتاب‌های نشرتوانا، خوانندگانی هستند که سواد ابتدایی دارند و یا به نحوی از تحصیلات عالی باز مانده و نتوانستند تحصیلات رسمی خود را تکمیل کنند از همین رو انتشارات توانا می‌کوشد که موضوعات گونه گون را در قالب کتاب به زبان ساده در اختیار خوانندگان خود قرار دهد.
انتشارات توانا، بیشتر روی موضوعاتی چون؛ صحت، زراعت، تاریخ، معلومات علمی، حرفه آموزی، موسیقی، ادبیا- شعر و داستان-  فرهنگ عامه، روانشناسی، جامعه مدنی، حقوق شهروندی، دموکراسی، زنان، کودکان، مهارت‌های اجتماعی، تدبیر منزل، میراث باستانی، آبده‌های تاریخی، صنایع دستی، محیط زیست و… تمرکز می‌کند.
انتشارات توانا، با درنظر داشت درخواست‌ها و نیازهای خوانندگان از سراسر کشور، هر سال کتاب‌های تازه را منتشر می‌کند، موضوع و سوژه کتاب به نویسنده‌ای واگذار می‌شود که در زمینه تخصص علمی و فنی داشته باشد.
هیات نظارت و ارزیابی توانا که به طور افتخاری با این برنامه همکاری می‌کنند، متشکل از نخبگان فکری و فرهنگی کشور هستند و در انتخاب موضوع و ارزیابی محتوا، تیم اجرایی برنامه توانا را مشورت میدهند.
پدیده‌ی چاپ و نشر در افغانستان تاکنون به صنعت تبدیل نشده و دولت و نهادهای غیر دولتی از این خلا بزرگ فرهنگی رنج می‌برند، برنامه نشراتی توانا، تلاش می‌کند که به سهم خود این خالیگاه را  پر کند و زمینه را برای چاپ و نشر کتاب به طور گسترده فراهم سازد. از اهداف مهم این برنامه این است که با حمایت مالی و معنوی از آثار و خدمات نویسندگان افغان، آنان را تشویق کند تا ایده‌های شان نبشته و صنعت چاپ و نشر را در کشور رونق بخشند. نشرات توانا هر سال کتاب‌های تازه نشر شده را در 34 ولایت کشور به خوانندگان توزیع می‌گردد، خوشبختانه در سال‌های اخیر، خوانندگان کتاب‌های نشرِ توانا در سراسر کشور از این برنامه به خوبی استقبال کردند و از محتوا و پیام‌های آموزشی این کتاب‌ها راضی هستند.
تاکنون برنامه نشراتی توانا، موفق شده که 370 عنوان کتاب را به زبان‌های فارسی دری و پشتو در موضوعات  متنوع چاپ و نشر کند و این برنامه‌ی نشراتی همچنان ادامه دارد تا موضوعات و مفاهیم جدید را پوشش دهد

          Publication   ABLE library- panjsher-14